JBL ProFlora CO2 Taifun Count Safe er en bobletæller med indbygget kontraventil til CO2-anlæg i akvarier. Den gør den ellers usynlige CO2-gas synlig som bobler, så du nemt kan holde øje med og justere mængden af CO2, der tilføres akvariet.
Samtidig beskytter den integrerede kontraventil CO2-anlægget mod, at akvarievand løber tilbage gennem slangen.
Nem kontrol af CO2-tilførslen
Ved at tælle boblerne kan du følge CO2-tilførslen og justere den kontrolleret. Hvis akvariet får for lidt CO2, kan bobletallet øges gradvist, indtil den ønskede tilførsel er opnået.
Indbygget kontraventil
Den integrerede tilbagestrømningssikring forhindrer vand i at løbe tilbage mod regulator og CO2-flaske.
Sikker montering
Bobletælleren fyldes med vand og forbindes med CO2-slange mellem CO2-anlægget og diffuseren. Skrueforbindelserne holder slangerne sikkert på plads. Den kan monteres udvendigt på akvarieglasset med sugekopper eller på et møbel med skruer.
Passer til
JBL ProFlora CO2 Advanced Set U
JBL ProFlora CO2 Advanced Set M
JBL ProFlora CO2-systemer
Andre almindelige CO2-systemer til akvarier
Størrelse
105 x 175 x 40 mm
Pakken indeholder
JBL ProFlora CO2 Taifun Count Safe bobletæller med kontraventil
Holder
2 sugekopper
Skruer til alternativ montering
Mærke: JBL