🐟 FRI FRAGT OVER 499,- / 🐟 LEVERING 1-3 DAGE / 🐟 BILLIG FRAGT TIL SHOP
Kurv
Fri fragt om: 498,00 kr.
NYHED 🐟 TILDINFISK KUNDEKLUB – FÅ 5% TILBAGE I BONUSPOINT · TILMELD DIG HER →
Produkt ID: E251010

EHEIM Substrat Pro 2000ml

Hurtig levering – 1-2 hverdage
Bedste kundeservice – Sød og hjælpsom
Fri fragt over kr 499 – Til pakkeshop
Gratis Kundeklub – Få 5% tilbage i bonuspoint
449,00 kr.
På lager – klar til afsendelse
Beskrivelse

Hovedopgaven for biologiske filtermedier er at tilbyde de bedste koloniseringsbetingelser for bakteriekulturerne, så der efter kort tid udvikles en bakterieplæne. Bakterierne lever af smudspartikler af enhver art og omdanner stoffer, der er kritiske for akvariet.

Efter den første rensningsproces med de mekaniske filtermedier (f.eks. EHEIM MECH eller MECHpro) er den biologiske filtrering den vigtigste. Den sørger for klart, sundt vand og stabile vandværdier.

Det er derfor, der investeres meget tid i forskningsarbejde i udviklingen af biologiske filtermedier.

Tip: Rens eller skift aldrig alle filtermedier på én gang (og rens aldrig for grundigt). Bakteriekulturerne må ikke ødelægges fuldstændigt, da rekoloniseringen ellers vil blive forsinket. Filterkurvene i de eksterne filtre og filtermodulerne i de interne filtre aquaball; biopower er ideelle til delvis rengøring.

Optimeret biofiltermedie med perfekt volumenudnyttelse, lange intervaller mellem rengøring og top nedbrydningsevne. SUBSTRATpro består af perleformet sintret glas. Den sfæriske form giver en høj bulkdensitet. Dermed kan hele volumen i filteret (filterkurve eller moduler) udnyttes. Perlernes optimale overflade giver også en intensiv kolonisering af de vigtige rensningsbakterier. På grund af det høje antal bakterier er det lettere at reducere spidsbelastninger af nitrit, og vedligeholdelsesintervallerne for filtermaterialet er længere.

EHEIM SUBSTRATpro er velegnet til fersk- og havvand, kan vaskes og genbruges.

  • Optimeret biofiltermedium fremstillet af sintret glas
  • Høj bulkdensitet på grund af sfærisk form (perler)
  • Meget tæt kolonisering af bakterier
  • Længere intervaller mellem rengøring
  • Bedre reduktion af nitritbelastninger
  • Kan genbruges (skyl forsigtigt for at rengøre)
  • Velegnet til fersk- og havvand

Indhold: 2000ml / 1509gram

Levering og returnering
  • Hurtig levering på 1-3 hverdage
  • Fri fragt ved køb over 499 kr.
  • 14 dages returret

Gratis ombytning

Har du brug for at bytte eller vælge noget helt andet, så sender vi den nye vare gratis til dig. Du betaler blot returfragten på 49 kr.

Send retur her →

Fragt & Levering

Estimerede leveringsdatoer

Bemærk at ordren skal være gennemført inden det angivede tidspunkt, for at levere din ordre til den estimerede dato.

GLS pakkeshop (uden omdeling)- bestil inden kl.8
Forventet levering: mandag d. 9. november
39,00 kr.
GLS (med omdeling)- bestil inden kl.8
Forventet levering: mandag d. 9. november
59,00 kr.

Andre kiggede på

Fluval Flex 2.0 Poly Carbon Filter – 3 stk
49,00 kr.
Fluval Bio-Foam Filtersvamp til U1 Filter – 2 stk
19,00 kr.
Fluval Bio-Foam Filtersvamp til U2 Filter – 2 stk
29,00 kr.
Fluval Bio-Foam Filtersvamp til U3 Filter – 2 stk
34,00 kr.
Fluval BIOMAX til U2, U3 og U4 Filter – 110 g
54,00 kr.
Fluval Poly-aktiv kul Filterpatron til U2 Filter – 2 stk
45,00 kr.
Fluval Poly-aktiv kul Filterpatron til U3 Filter – 2 stk
55,00 kr.
Aquael filtersvamp til ASAP 300 2 stk
UDSOLGT
Aquael filtersvamp til ASAP 300 2 stk
49,95 kr.
Verificeret Shoporama-shop – tildinfisk.dkVerificeret Shoporama-shoptildinfisk.dk